Wantunn mee

Archive for November 23rd, 2006

What the ?!?!

by on Nov.23, 2006, under Rants

My wife asked me the following question today. Apparently it was given to one of her collegue’s kid (a primary one student) in a math test for a measly 4 marks.
The question:
A Hen costs $6
A Rooster costs $3
Chicks are $0.1 a piece.
How many Hens, Roosters and Chicks do you need if you have exactly $100 and the sum total of Hens, Roosters and Chicks must also be 100?
Yeah, I couldn’t solve it via algebra or any other mathematical method I knew. In the end, 2 minutes with perl and a text editor solved the equation in 2 seconds but bearing in mind the average P1 kid is not going to have a computer during the test (heck, not even a calculator), I’m baffled at why this would be a math question.
Anyone who knows how to solve this mathematically, drop me a note.
FYI, if you have to know the answer, click on the more link…

(continue reading…)

5 Comments more...

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!